joi, 29 aprilie 2010
miercuri, 28 aprilie 2010
Copaci Mari




Ieri am fost la Institutul Silvic ICAS si ne-am achizitionat de acolo 5 copaci. Institutul are 80 ha de puieti de tot felul, iar ceea ce trebuie sa faci tu este te plimbi cu masina pe acolo insotit de 2 muncitori/muncitoare cu harlete la ei si sa iti alegi ce copaci doresti. Preturile sunt in functie de inaltimea lor.
Noi am ales: un tei, un paltin, un stejar, un artar si o catalpa.
Inginerul silvic ne-a spus ca paltinul este mai sensibil si ca pana ajungem cu el acasa, de la vantul care ii va sufla in frunze pe durata calatoriei, se va pleosti, dar in cateva zile isi va reveni.
Stejarii si artarii pareau toti cu frunzele mititle si fara vlaga, insa tot inginerul ne-a spus ca de abia i-ai dat frunzulitele si ca asa sunt stejarii si artarii pana se dezvolta frunzele bine. Cat timp acestea sunt micute par fara viata in ele.
Catalpa infrunzeste mai tarziu fata de ceilalti copaci. Acuma de abia are muguri plezniti.
Suntem foarte incantati de copacii achizitionati.
Publicat de Mirela Lucia la 07:49 0 comentarii
joi, 22 aprilie 2010
Abajur din creioane




Pentru ca mi-ati dat curaj cu postatul de tot felul de idei de bricolaj, va prezint astazi una executata de mine . Nu am poze pe faze de executie insa nu este nici o mare filozofie asa ca sunt convinsa ca va veti prinde repede.
Tema de lucru a fost confectionarea unui abajur pentru o plafoniera. Locatia ei, la mine a fost incaperea WC-ului, nu pentru ca ar fi un proiect prost si nu merita aratat, ci ca e singura si prima incapere 90% finisata din casa.
materiale de lucru:
creioane de lemn lacuite sa nelacuite, de preferinta simple si nescrise, de culori optionale. Eu am ales pentru proiect 20 creioane culoarea galben aprins si 20 creioane simple nelacuite pe care le-am bagat pe rand intr-un borcan de bait wenge ( 3 randuride scufundari in bait).
Combinarea culorilor pe cele 4 fete ale abajurului ramane la latitudinea si imaginatia fiecaruia.
Eu am vrut 2 laturi opuse galbene si celelalte 2 laturi maro wenge.
placa de lemn pentru baza abajur , ce poate fi taiata dintr-o scandura mai mare sau mai lata sau dintr-o scadura-dulap de constructii . Dimensiunile placii se stabilesc in functie de dimensiunile bazei abajurului, iar dimensiunile bazei abajurului, logic, nu pot fi mai mari decat lungimea unui creion. Aceasta placa taiata astfel incat corpul abajurului sa se sprijine pe ea, va fi in prealabil vopsita/baituita intr-o culoare dorita sau asortata cu restul ansamblului. la mine a fost tot bait wenge.
Placii respective i se confectioneaza cu burghiu special pentru lemn o gaura in centru la dimensiunea fasungului de bec.
Creioanele se aseaza intr-o succesiune pe care o vedeti mai bine in poze decat sa o explic eu. Inainte de asezare, in zonele de imbinare intre creioane, acestea vor fi marcate cu cate 1-2 puncte de lipici gen Picatura.
Corpul abajurului odata construit se lasa cateva ore bune pentru a se usca lipiciul dupa care se asambleaza , sau se lipeste pe placa de lemn taiata , slefuita si colorata in prealabil.
va prezint cateva poze, unele cu o exemplificare facuta de mine pentru prietena mea Adina, din creioane gasite intr-o cutie cu creioane, iar restul cu abajurul confectionat pentru baie.
Publicat de Mirela Lucia la 12:31 1 comentarii
marți, 20 aprilie 2010
Scaun de gradina
A venit primavara, incep pregatirile sistemelor de irigatii , inlocuirea furtunelor, verificarea conexiunilor si asa mai departe.
Cum de regula cumparam cu cel putin o rola de furtun in plus , de ce nu l-am putea folosi pentru a crea un frumos scaun de gradina.
Elemente proiect: furtun de gradina, mufa de conexiune furtun, tevi de cupru si coltare de cupru din cele pentru instalatiile sanitare.
Modul de asamblare se poate distinge din poza atasata.
Spor la lucru!
Publicat de Mirela Lucia la 15:41 1 comentarii
Case fara griji
Cum de unii prin vest pot fi Directori, pot locui in zone rezidentiale si semirezidentiale si pot sa nu aiba ultima masina la scara, ultimul ceas, telefon, gard de 6 metri, curte plina de betoane si pavele si totusi pot fi niste oameni respectati, niste oameni carora li se recunoaste valoarea..
iar la noi nu.http://picasaweb.google.ro/mirelalucia3/CaseFaraGriji?feat=directlink
Publicat de Mirela Lucia la 13:14 1 comentarii
Abonați-vă la:
Postări (Atom)









