marți, 23 februarie 2010
Reloaded
Nu am mai scris de mult pe blog. Shame of me.
Mi-am propus ca de azi sa las aceasta comoditate care m-a napadit deoparte si sa ma tin de treaba.
la noi prin batatura nu s-au intamplat multe lucruri, avand in vedere ca am avut o iarna adevarata cum nu mai vazusem de mult.
Cu exceptia faptului cam am dat zapada la lopata ( in 2 persoane si 4 perechi de muschi) de 3 ori in iarna asta pe distanta de 200mlx 3ml, in rest totu a fost perfect.
Cainii sau bucurat de zapada, noua achizitie de motan numit Pif a facut si el cunostinta cu zapada fiind parasutat de cateva ori in ea deoarece nu intelegea unde trebuie sa isi faca nevoile.
Plantele au fost ferite de ger la radacina. Totul a fost minunat. Acum astept sa vina primavara ca sa incep iar experientele cu plantutele mele.
Publicat de Mirela Lucia la 10:33 0 comentarii
duminică, 18 octombrie 2009
Imbatranesc
Imbatranesc. Nu spun asta pentru ca as fi ajuns la o varsta care sa imi asigure acest statut sau care sa confirme acest lucru, imbatranesc pentru ca pe zi ce trece descopar mai multe lucruri si inteleg mai multe lucruri , vad lucruri pe care nu le observam alta data, vad in fiecare zi lucrurile cu alti ochi, cu alta semnificatie de fiecare data mai adanca si mai profunda.
Daca am ajuns sa fiu observatorul unei dragoste puerile, inocente a doi tineri, mai mult copii, de 16 si 17 ani, e clar semn de imbatranire. Nu am tinut la acest statut, pur si simplu s-a intamplat, iar felul in care am fost atenta la detaliile inrosirii obrajilor fetei, fastaceala baiatului, m-a convins inca odata daca mai era cazul ca imbatranesc.
Nu stiu daca sa ma bucur sau nu. Se spune ca odata cu varsta devii mai intelept, mai tolerant, mai intelegator. Oare trebuie platit pretul tineretii, al trairilor intense, al impulsului, pentru asa ceva?
De ceva timp , sunt adepta sentimentelor traite intens, zilnic, a bucuriei marunte, a vietii traita minut cu minut. Sa fie oare procesul de imbatranire un mod de indepartare de adevar in ciuda acelei inteleciuni capatate?
Este din ce in ce mai fascinant faptul ca in acest univers, totul se afla in echilibru. Castigi ceva ..pierzi ceva si tot asa.
Sunt intr-o mare dilema. E de bine sa de rau?
Publicat de Mirela Lucia la 22:50 0 comentarii
marți, 13 octombrie 2009
duminică, 11 octombrie 2009
jurnal de casa partea a-8-a

Publicat de Mirela Lucia la 19:12 0 comentarii
joi, 1 octombrie 2009
Jurnal de casa-partea a-7-a





N-am mai updatat acest jurnal. Trecand peste faza cu sa-mi fie rusine, prea mari evenimente la casa nu s-au mai intamplat. Am mai aranjat gradina, am plantat si tuns gard viu, am pus sageac si jgheaburi la casa.
Acum ma aflu in faza de euforie si de studiu in ceea ce priveste amenajarea gradinii. Am atatea plante in cap ..... cred ca mai multe decat or sa fie in gradina in final.
Asta primavara am plantat cativa bulbi de flori. Am trecut dupa cateva luni de dilema daca i-am plantat cum trebuie sau nu ( cu capul in jos sau un sus), am mai capatat incredere si sper ca in toamna asta sa am mai multa indemanare.
Publicat de Mirela Lucia la 13:23 1 comentarii
Etichete: Jurnal de casa



