marți, 20 aprilie 2010

Scaun de gradina


A venit primavara, incep pregatirile sistemelor de irigatii , inlocuirea furtunelor, verificarea conexiunilor si asa mai departe.

Cum de regula cumparam cu cel putin o rola de furtun in plus , de ce nu l-am putea folosi pentru a crea un frumos scaun de gradina.

Elemente proiect: furtun de gradina, mufa de conexiune furtun, tevi de cupru si coltare de cupru din cele pentru instalatiile sanitare.


Modul de asamblare se poate distinge din poza atasata.


Spor la lucru!

Case fara griji

Cum de unii prin vest pot fi Directori, pot locui in zone rezidentiale si semirezidentiale si pot sa nu aiba ultima masina la scara, ultimul ceas, telefon, gard de 6 metri, curte plina de betoane si pavele si totusi pot fi niste oameni respectati, niste oameni carora li se recunoaste valoarea..


iar la noi nu.http://picasaweb.google.ro/mirelalucia3/CaseFaraGriji?feat=directlink

Muscarii si lalelele







Nu v-am prezentat muscarii mei de gradina. Spre deosebire de vecina mea care nu are nici caini nici pisici in curte si care poate planta florile cum vrea ea, muscarii mei au fost plantati printre pomi in forma de cerc.






vazand insa pe cei ai vecinei pusi toti gramada s insotiti de cateva lalele rosii, am ajuns la concluzia ca acesti bulbi de primavara arata mult ma frumos in grupuri stranse decat rasfirati.






Asta e. Gradinaritul se invata si experimentand. La anul o sa vedeti un progres evident.

luni, 19 aprilie 2010

Piersicul







Piersicul meu are cateva probleme. In primul rand varfurile de la crengute au degerat, nemaifacand anul asta nici o floare.






Acuma am observat destule frunze cu un aspect ciudat si as vrea sa stiu, ce are si cu ce ar trebui sa-l tratez in mod special. Va arat poze cu frunzele.

marți, 13 aprilie 2010

Cu legumele inainte!!




Vremea asta capricioasa cu emperaturi scazute imi da peste cap rasadurile mele scoase la aer. Pana in prezent singurele legume de care sunt sigura ca sunt perfect prinse in pamant si de la care am asteptari mari sunt voioasele ridichi.




Salatele ,asa cum comenta si buna mea prietena Adina , sunt inca lesinate dupa transplantare si le mai trebuie cateva zile c soare puternic si caldura ca sa prinda viata. cert este ca la cele crete , care sunt si putin rosiatici, prima frunza reala care a dat deja are tenta rosiatica finala a salatei. Sper, cu inima stransa, ca ma voi satura de salata vara asta.




Imi ies si mie ardeii, in sensul ca se vede ca incoltesc! Yes!!! aveam emotii ca nu voi vedea asa ceva si ca voi recurge la rasadurile de rezerva de la mama de pe balcon.




Sotul meu doreste sa puna cateva fire de porumb dulce si batranelul nostru ne-a zis ca la porumb trebuie sa punem semintele pe 2-3 anduri, nu conteaza cat de lungi sunt randurile, pentru ca florile plantei sa se polenizeze intre ele, altfel ies doar cateva boabe pe stiulete si restul chel.




luni, 12 aprilie 2010

Aspecte recente de primavara









Am plantat in gradina cativa brazi si 3 molizi. Am aflat cu ocazia asta ca Molidul esi are crengutele mai mici, mai dese, este mai spectaculos, are radacinile cu plecare orizontala, se intinde pe orizontala. Se adapteaza mai bine la schimbarile de loc si este mai rezistent la soare.



Bradul are radacina ca la morcov, pivotanta, fixeaza bine terenurile in panta insa este mai sensibil. Ii trebuie umbra , pamant umed la baza si mai ales un mediul de crestere acid, pamantul din jurul lui sa fie acid sau sa fie imbunatatit constant cu fertilizant acid.





Trandafirul william shakespeare 2000 creste.

Am mai plantat 2 salcii crete si am replantat rasadurile de salata in pamant












joi, 8 aprilie 2010

HRISTOS A INVIAT !! AGAIN!!!!




Au trecut si Sarbatorile Pascale. Trecand peste faptul ca nu inteleg cum un om fie el si cel mai Sfant se poate naste o singura data la toti crestinii dar poate muri si invia de cate 2 ori la date diferite pentru catolici si pentru ortodoxi, Sarbatoarea pascala ,pe langa insemnatatea ei religioasa , este un prilej de a manca mult, a bea fara masura si a face foarte multa galagie.

Anul asta am sarbatorit evenimentul in Statiunea Borsec, asa cum faceam pana acum 3 ani cand ne-am apucat de casa si n-am mai putut pleca asa des.

Aerul de munte, imaginea impunatoare a bradului incep incet incet sa paleasca din cauza termitelor numite "cetateni Romani" pentru ca vina este , cel putin in zona respectiva, ambelor nationalitati, romane si maghiare.

Paduri intregi aproape defrisate , cioate si resturi de crengi lasate la ata locului, nestranse, neadunate, focare de infectie pentru paduri de la ciupercile pomilor doborati de mana omului. Iti vine sa plangi nu alta, cum ne putem bate joc de copii nostri si cum , vorba reclamei TV, ne batem joc de viitorul lui Andrei!!!